You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.
FILTER THIS CATEGORY:   What's This?
= Preview Document = Member Site Document = Pin to Pinterest
  • Who has 2 tens and 5 ones? Develop listening skills, practice numbers 1-99, and practice tens and ones place values with this all-class game.
  • Rules and task description for building a tower from simple household materials. This is a great science/math combo lesson: students explore properties of balance and strength and try to balance a budget!
  • Jennifer wants to buy a new hockey puck that costs $5.25. She has $2.30. She can earn 50 cents an hour by raking leaves. How many hours will she have to work to get the money she needs? Six word problems.
  • "Cathy bought a bottle of glue and a box of crayons. How much did she spend?" Use the price list to solve these simple addition problems.