You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.
FILTER THIS CATEGORY:   What's This?
= Preview Document = Member Site Document = Pin to Pinterest
  • No matter what time you work with math, our new "Morning Math" series is a great way to open students' eyes to the daily uses of math. Simple word problems for beginning math students ("Draw 5 apples. Put an X over 3 of them. How many apples do you have?") start the series.
    Common Core: K.OA1, K.OA2, 1.OA1

  • Help students practice their understanding of money with these U.S. coin practice problems.
  • "Rapunzel had $10 to spend on hair ribbons. She spent $2.50 for a blue ribbon, $3.25 for a green ribbon and $1.99 for a pink ribbon. How much money did she have left over?" Eight money word problems with a fairy tale theme.
  • "In this village lived a butcher, a baker, a candlestick maker, and a yoga instructor." This fantastic unit contains a fictional story about how money works, threaded with clear explanations of important economic terms and theories, from "barter" to "unit of account". 16 pages; includes an answer page.
  • Who has 2 tens and 5 ones? Develop listening skills, practice numbers 1-99, and practice tens and ones place values with this all-class game.
  • Realistic coins and dollars enable the students to practice counting money.

  • Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • Realistic coins and dollars enable the students to practice counting money.

  • "Cathy bought a bottle of glue and a box of crayons. How much did she spend?" Use the price list to solve these simple addition problems.
  • Cut out the six money squares and paste them on the matching squares on the board.
  • Count each set of coins and write the total amount.

  • Realistic coins enable the students to practice counting money.