You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

Problem Solving

FILTER THIS CATEGORY:   What's This?
= Preview Document = Member Site Document = Pin to Pinterest
  • Problem solving cards with six different scenarios.

  • A set of problem solving cards with 6 different scenarios. 

  • A set of problem solving cards with 6 different scenarios. Some of them are brain teasers, and you may need to think in different ways to solve the problem.

  • A set of 6 word problems, with lines to show work.

  • Interactive rules and practice of word problems involving real world situations in converting units of money, time, length/distance, liquid volume and weight in U.S. standards. CC: Math: 5.MD.A.1

  • Math Tools sign illustrated with a protractor.
  • "Tori and her family go on a tour of St. Basil’s Cathedral. Tickets are 120 rubles for adults; admission is free for children 12 and under. How much does it cost for Tori and her family in all? How much in dollars?" Four word problems for converting rubles to dollars.
  • This math worksheet helps students practice determining average speed.
  • Jordan has eight apples. Cameron has half as many apples as Jordan. Natalie has three-quarters as many apples as Cameron. How many apples does each person have? How many do they have altogether? Six word problems.
  • Mr. Wilder is taller than Ms. White. Mr. Singer is shorter than Ms. White. Ms. Jackson is taller than Ms. White, but she is not the tallest teacher. Put all of these teachers in order according to their height. Six word problems.
  • "Marie's family all had lunch in a small patisserie. The meal cost €48. What was the average cost of the meal per person, in dollars?" Four word problems for converting euros to dollars.
  • Brooke has eleven flowers. She has more tulips than roses. What are the possible combinations of tulips and roses, if she only has these two types of flowers? Six word problems.
  • Paige, Cassandra, and Katie earned $12.45 by working for a neighbor. Assuming they worked equal amounts, what would each girl’s share be? Six word problems.
  • Andrea brought seventy-five Valentines candies to school. If there are twenty-eight students in her class, how many candies can each student have if Andrea wants them all to have the same amount? Will there be any left over? Six word problems.
  • Dakota went to the store. He bought three note pads for $.75 each, four pencils at 2 for $.35 and one candy bar, which was being sold at 3 for $1.80. How much money did he spend? How much did he get back from the $10.00 he gave the clerk? Six word problems.
  • Heather says, "I have two numbers in mind. When I subtract the smaller from the larger, the difference is seven. When I multiply the two numbers, the product is eighteen. What are my two numbers?" Six word problems.
  • There are pictures of snakes in three overlapping circles. There are ten snakes in circle A, twenty snakes in circle B, and thirteen snakes in circle C. Six of the snakes are in both circles A and B. Five of the snakes are in both circles B and C. How many snakes are there in all? Six word problems.
  • Abigail saw the same number of pigs and chickens at the farm. She counted twelve legs. How many were pig legs and how many were chicken legs? Six word problems.
  • Dylan poured punch at the class party. There are twenty-five people in Dylan’s class. He gave each person 100 ml of punch. How many liters of punch did the class need for the party? Six word problems.
  • Classroom sign, Problem Solving, illustrated with a girl and thinking bubble.
  • "A group of people are cross-country skiing. Altogether, they ski one hundred ninety-six miles. There are fourteen people in the group. How far does each one ski, on average?"
  • "Petra wants to buy a small replica of the pyramid at Chichén Itzá. She has $15 left. The pyramid costs 200 pesos. Does she have enough money?" Four word problems for converting pesos to dollars.
  • Create a story problem for this answer: "Morgan caught four turkeys." Six word problems.
  • Sydney got twenty-one e-mails on Monday, nineteen on Tuesday, thirty-seven on Wednesday, eight on Thursday, and twenty-three on Friday. How many e-mails did she get on Monday, Tuesday, Wednesday, and Friday, combined? Six word problems.
  • Kyle had four bags of candy that he bought for $1.50 per bag. Each bag has six pieces of candy in it. How many more bags does he need to buy to give each of his twenty-five classmates one piece? How much will it cost altogether? Six word problems.
  • "Tickets for a tour of the Great Wall of China are 50 rmb for adults and 30 rmb for children ages 12-24. How much does it cost for Simon and his family in all? How much in dollars?" Four word problems for converting pesos to dollars.
  • "Bob and his friends are baking cookies for a school fundraiser. They baked eight hundred thirty-two cookies. However, they ate sixty-nine of them. How many cookies are left?" Five winter-themed subtraction word problems.
  • "Mike and his family all had dinner in a French restaurant in Montreal. The meal cost $150 Canadian. What was the average cost of the meal per person, in U.S. dollars?" Four word problems with converting Canadian to US dollars.
  • "Cowboy Tom worked from seven in the morning until three in the afternoon yesterday building two miles of fence. He was paid $48. What was his hourly wage?"
  • John finished a bicycle race in second place. The first four people crossed the finish line at: one-twenty, a quarter after one, five minutes to one and 1:07. What time did John cross the finish line? Six word problems.
  • Cody had nineteen pieces of candy. He gave five away. Then he ate six pieces. He traded four pieces for a baseball card. How many pieces of candy does he have left? Six word problems.
  • Three pages of complex math problems draw on critical thinking skills and logic in order to find the correct solution.
  • Answers to the word problems from sets A-U, grouped by page.
  • Robert went to the store with $10.00. He bought a notebook, three pencils and two erasers. He came home with $2.89. How much money did he spend? Six word problems.
  • "Cowboy Jake is competing in a rodeo. In the last event, a bull kicks him in the arm and breaks it, but he still wins $144 in all. How much does he have left after he pays a doctor $66 to put his arm in a cast?"
  • Joseph has two cousins. The sum of their ages is 18 years. One cousin is four years older than the other. Mrs. Smith guessed that the ages were 7 and 11. Was her guess correct? Six word problems.
  • "Bob's class is cutting out paper snowflakes to decorate the classroom. If each child cuts out two snowflakes, how many do five children cut? Six children? Seven children?" Five winter-themed word problems with skip counting by 2s, 5s, and 10s.
  • Jennifer wants to buy a new hockey puck that costs $5.25. She has $2.30. She can earn 50 cents an hour by raking leaves. How many hours will she have to work to get the money she needs? Six word problems.
  • "Pierre wants to buy a new mountain bike that costs $999. This summer, he earned $476 mowing lawns. This winter he has already earned $201 shoveling snow. How much money has he earned so far this year?" Five winter-themed addition word problems.
  • "For lunch at the Renaissance Fair, Tyler and Amanda each buy a turkey leg and an apple dumpling. Each food item costs $3.50. How much do their lunches cost altogether?"