You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

Money Worksheets

FILTER THIS CATEGORY:   What's This?
= Member Site Document
  • This Counting Money Is Fun!!! Math Worksheet is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Counting Money Is Fun!!! Math Worksheet. Printable math worksheet, covering monetary work, counting money.
  • This Medieval Math (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Medieval Math (upper elem) Word Problems. "For lunch at the Renaissance Fair, Tyler and Amanda each buy a turkey leg and an apple dumpling. Each food item costs $3.50. How much do their lunches cost altogether?"
  • Use this 'Word Crypto: Currency theme (elem/upper elem)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Word Crypto: Currency theme (elem/upper elem)'. Fill in the missing letters for the various currencies; then use the letters to decode the secret message! Vocabulary fun.
  • This Money (set 2) Math Game is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money (set 2) Math Game. Printable math money game.
  • This Savings Jar (elem/upper elem) Craft is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Savings Jar (elem/upper elem) Craft. Suggestions for making a family savings jar. Save up for your next vacation!
  • This The Story of Money (upper elem/middle) Comprehensions is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this The Story of Money (upper elem/middle) Comprehensions. "In this village lived a butcher, a baker, a candlestick maker, and a yoga instructor." This fantastic unit contains a fictional story about how money works, threaded with clear explanations of important economic terms and theories, from "barter" to "unit of account". 16 pages; includes an answer page.
  • Use this 'Book: Arthur's TV Troubles (elementary)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Book: Arthur's TV Troubles (elementary)'. Book comprehension and vocabulary enhancement for this installment of Marc Brown's popular "Arthur" series. Arthur has trouble with truth in advertising.
  • This Pop! Goes the Weasel (preschool/ primary) Nursery Rhymes is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Pop! Goes the Weasel (preschool/ primary) Nursery Rhymes. The complete text of the song, followed by a cloze exercise, writing prompts, a word search, fun work with U.S. coins, a booklet of the text to illustrate, and word cards to put in order. A great little unit!
  • This Money (set 1) Math Game is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money (set 1) Math Game. Printable math money game.
  • This Practical Math and Catalogs (upper elem) Worksheet is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Practical Math and Catalogs (upper elem) Worksheet. Explains how math is used in everyday life. Students use the attached worksheet to have a "dream spree" (using shopping catalogs) and then determine prices and shipping rates.
  • This Matemáticas - Practicando con dinero. Spanish is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Matemáticas - Practicando con dinero. Spanish. Practica como usar dinero con estos problemas simples. Nivel Elementario. Practice counting money in Spanish with these simple problems. Elementary level.
  • This Fairy Tale Money (elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Fairy Tale Money (elem) Word Problems. "Rapunzel had $10 to spend on hair ribbons. She spent $2.50 for a blue ribbon, $3.25 for a green ribbon and $1.99 for a pink ribbon. How much money did she have left over?" Eight money word problems with a fairy tale theme.
  • This Field Trip Cost (upper elem) Math is perfect to practice factoring skills. Your elementary grade students will love this Field Trip Cost (upper elem) Math. The class wants to go on a special field trip. Your job is to figure how much a trip to these attractions will cost. Use the chart provided (or create your own, with real attractions in your area) to determine the costs for potential destinations.
  • This Christmas Math - Two Gifts (elementary) Worksheet is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Christmas Math - Two Gifts (elementary) Worksheet. Use the prices on the tags to answer the questions about the two gifts.
  • This USA coin patterns Money is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this USA coin patterns Money. Hands-on manipulatives for pennies, nickels, dimes and quarters.
  • This Money Sign is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money Sign. Money poster in color.
  • This Place Value (set 1) Math Game is perfect to practice place value skills. Your elementary grade students will love this Place Value (set 1) Math Game. Who has 2 tens and 5 ones? Develop listening skills, practice numbers 1-99, and practice tens and ones place values with this all-class game.
  • This Money 1 Morning Math is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money 1 Morning Math. Practical story problems use money to practice addition and subtraction.
  • This Money 2 Morning Math is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money 2 Morning Math. Practical story problems use money to practice addition and subtraction.
  • This Number Recognition Morning Math is perfect to practice number recognition skills. Your elementary grade students will love this Number Recognition Morning Math. Number recognition practice. Great for morning math!
  • This Place Values 1 Morning Math is perfect to practice place value skills. Your elementary grade students will love this Place Values 1 Morning Math. Quick place value practice, great for morning math.
  • This Place Values 2 Morning Math is perfect to practice place value skills. Your elementary grade students will love this Place Values 2 Morning Math. Quick place value practice, great for morning math.
  • This Measurement Conversions 3 Morning Math is perfect to practice measurement skills. Your elementary grade students will love this Measurement Conversions 3 Morning Math. No matter what time you work with math, our new "Morning Math" series is a great way to open students' eyes to the daily uses of math. Simple measurement conversion problems (yards to feet, feet to inches) are covered in this five-part set.
  • This Money Trees (upper elem/middle school) Writing Prompt is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Money Trees (upper elem/middle school) Writing Prompt. "Write an essay about how your life would change if money grew on trees." Lined paper with essay writing prompt.
  • This Word Problems 1 (K-1) Morning Math is perfect to practice beginning math skills. Your elementary grade students will love this Word Problems 1 (K-1) Morning Math. No matter what time you work with math, our new "Morning Math" series is a great way to open students' eyes to the daily uses of math. Simple word problems for beginning math students ("Draw 5 apples. Put an X over 3 of them. How many apples do you have?") start the series. Common Core: K.OA1, K.OA2, 1.OA1
  • This Colonial Money (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Colonial Money (upper elem) Word Problems. "If each pair of stockings sells for one shilling, how much will she earn?" Conversion problems and word problems introduce shillings, farthings, etc. A great combination math/history lesson.
  • This Tower Building Challenge (upper elem/ middle) Experiment is perfect to practice science and math skills. Your elementary grade students will love this Tower Building Challenge (upper elem/ middle) Experiment. Rules and task description for building a tower from simple household materials. This is a great science/math combo lesson: students explore properties of balance and strength and try to balance a budget!
  • This U.S. Coins (elem) Worksheets is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this U.S. Coins (elem) Worksheets. Help students practice their understanding of money with these U.S. coin practice problems.
  • This U.S. Coins Picture Graph is perfect to practice graphing skills. Your elementary grade students will love this U.S. Coins Picture Graph. Printable themed picture graph.
  • This Money (elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Money (elem) Word Problems. "John bought two movie tickets. Each ticket cost $5.50..." Eight money-themed word problems.
  • This Money - I'd Like to Buy...(elem/upper elem) Worksheet is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money - I'd Like to Buy...(elem/upper elem) Worksheet. worksheet to help students with estimating values (what can you buy for $5? for $100?)
  • This Saving Money with Coupons (elem/ upper elem) Math is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Saving Money with Coupons (elem/ upper elem) Math. Introduces the basic idea of coupons, teaches how to "read" a coupon, and includes imaginary and real life practice exercises.
  • This My 99 Cent Day (elementary) Worksheet is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this My 99 Cent Day (elementary) Worksheet. Ordinary daily tasks are each assigned a monetary value. Students start with 99 cents, and pay through the day.
  • This My $100 Day Worksheet is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this My $100 Day Worksheet. Ordinary daily tasks are each assigned a monetary value. Students start with a hundred dollars, and pay through the day.
  • This Least/Most Money (set 1) Worksheet is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Least/Most Money (set 1) Worksheet. Circle the item that costs the least amount of money. Put an X over the item that costs the most.
  • This Least/Most Money (set 2) Worksheet is perfect to practice geomtry skills. Your elementary grade students will love this Least/Most Money (set 2) Worksheet. Circle the item that costs the least amount of money. Put an X over the item that costs the most.
  • This How Much.... ? part I - candy (black and white version) is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part I - candy (black and white version). Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This How Much.... ? part II - fruit (black and white version) is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part II - fruit (black and white version). Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This How Much.... ? part III - toys (black and white version) is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part III - toys (black and white version). Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This How Much Change? part I - candy (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part I - candy (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.