You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

Money Worksheets

FILTER THIS CATEGORY:   What's This?
= Member Site Document
  • This Playing Store (elem/upper elem) Hands-On Math is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Playing Store (elem/upper elem) Hands-On Math. Set up a store and have students learn and practice skills in counting money.
  • This Canadian Money Subtraction Word Problem (elem) Clip Art is perfect to practice subtraction skills. Your elementary grade students will love this Canadian Money Subtraction Word Problem (elem) Clip Art. Poster solving subtraction word problem using Canadian money.
  • This Multiplication with Euro Coins (color) (upper elem/middle) Euro Math Posters is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Multiplication with Euro Coins (color) (upper elem/middle) Euro Math Posters. A set of three color illustrated posters of multiplication story problems with Euro coins.
  • This Canadian Money Addition Word Problems (elem) Math Poster is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this Canadian Money Addition Word Problems (elem) Math Poster. Poster of addition word problems using Canadian Money.
  • This Money Umbrella Project is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money Umbrella Project. Fun project to make a present for someone special.
  • This How Much.... ? part III - toys (black and white version) is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part III - toys (black and white version). Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This Conversion - Vacation in France (upper elem/middle) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Conversion - Vacation in France (upper elem/middle) Word Problems. "Marie's family all had lunch in a small patisserie. The meal cost €48. What was the average cost of the meal per person, in dollars?" Four word problems for converting euros to dollars.
  • This Subtraction with Euro Coins (upper elem/middle) Euro Math Posters is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Subtraction with Euro Coins (upper elem/middle) Euro Math Posters. A set of three color illustrated subtraction posters of story problems using Euro coins.
  • This Canadian Coins - Chart Math is perfect to practice Canadian money skills. Your elementary grade students will love this Canadian Coins - Chart Math. A chart of coin illustrations with names and values of Canadian coins from (nickel to toonie).
  • This Canadian Money Multiplication Word Problem (elem) Math Poster is perfect to practice multiplication skills. Your elementary grade students will love this Canadian Money Multiplication Word Problem (elem) Math Poster. A poster solving a multiplication word problem using Canadian money.
  • This U.S. Money- $5 dollar bill is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this U.S. Money- $5 dollar bill. Printable U.S. money worksheets, working with the $5 bill.
  • This U.S. Money- $10 dollar bill is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this U.S. Money- $10 dollar bill. Printable U.S. money worksheets, working with the $10 bill.
  • This Check Pattern is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Check Pattern. Use to teach students how to write a check.
  • This How Much.... ? part II - fruit (black and white version) is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part II - fruit (black and white version). Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This Money Trees (upper elem/middle school) Writing Prompt is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Money Trees (upper elem/middle school) Writing Prompt. "Write an essay about how your life would change if money grew on trees." Lined paper with essay writing prompt.
  • This Field Trip Cost (upper elem) Math is perfect to practice factoring skills. Your elementary grade students will love this Field Trip Cost (upper elem) Math. The class wants to go on a special field trip. Your job is to figure how much a trip to these attractions will cost. Use the chart provided (or create your own, with real attractions in your area) to determine the costs for potential destinations.
  • This Dollar Bill Outline (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Dollar Bill Outline (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • Use this 'Rebus: One Dollar Shopping - flashcards' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Rebus: One Dollar Shopping - flashcards'. Flashcards to go with our "One Dollar Shopping" rebus.
  • This Canadian Coins Subtraction (elem) Math is perfect to practice Canadian money skills. Your elementary grade students will love this Canadian Coins Subtraction (elem) Math. Two subtraction worksheets of Canadian coin illustrations. Students must identify the value of the coins and subtract to solve the problems. Five problems per page plus an answer sheet.
  • This Canadian Coins Bookmarks (color) is perfect to practice currency skills. Your elementary grade students will love this Canadian Coins Bookmarks (color). Canadian coin bookmarks. Would be great for Canada Day!
  • This Matemáticas - Practicando con dinero. Spanish is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Matemáticas - Practicando con dinero. Spanish. Practica como usar dinero con estos problemas simples. Nivel Elementario. Practice counting money in Spanish with these simple problems. Elementary level.
  • This Savings Jar (elem/upper elem) Craft is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Savings Jar (elem/upper elem) Craft. Suggestions for making a family savings jar. Save up for your next vacation!
  • This Conversion - Vacation in Russia (upper elem/middle) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Conversion - Vacation in Russia (upper elem/middle) Word Problems. "Tori and her family go on a tour of St. Basil’s Cathedral. Tickets are 120 rubles for adults; admission is free for children 12 and under. How much does it cost for Tori and her family in all? How much in dollars?" Four word problems for converting rubles to dollars.
  • This Making Change (upper elem/middle) Clip Art is perfect to practice subtraction skills. Your elementary grade students will love this Making Change (upper elem/middle) Clip Art. Set of posters with step-by-step solutions for making change, either by subtracting or counting up.
  • This Math Multiplication Money Word Problems (primary, elem) Poster is perfect to practice multiplication skills. Your elementary grade students will love this Math Multiplication Money Word Problems (primary, elem) Poster. A set of three posters featuring multiplication word problems with U. S. currency.
  • This Counting US Money Math is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Counting US Money Math. Counting U.S. money in cents. This document was created using abctools.
  • This U.S. Money- $1 dollar bill is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this U.S. Money- $1 dollar bill. Printable U.S. money worksheets, working with the $1 bill.
  • This Letters Make Cents, Words Make a Dollar (2) is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Letters Make Cents, Words Make a Dollar (2). Printable math worksheet, covering monetary work.
  • This How Much.... ? part II - fruit is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part II - fruit. Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This Pop! Goes the Weasel (preschool/ primary) Nursery Rhymes is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Pop! Goes the Weasel (preschool/ primary) Nursery Rhymes. The complete text of the song, followed by a cloze exercise, writing prompts, a word search, fun work with U.S. coins, a booklet of the text to illustrate, and word cards to put in order. A great little unit!
  • This Making Change by Subtracting Clip Art is perfect to practice subtraction skills. Your elementary grade students will love this Making Change by Subtracting Clip Art. "You buy a book for $3.69. You pay $5.00. How much change should you get?" One page of examples, one page of practice.
  • This Money - U.S. Coins (b/w) (primary) Early Reader is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money - U.S. Coins (b/w) (primary) Early Reader. A seven page b/w booklet illustrating the appearance an value of U. S. coins.
  • This Canadian Coins Addition (elem) Math is perfect to practice Canadian money skills. Your elementary grade students will love this Canadian Coins Addition (elem) Math. Two addition worksheets with Canadian coin illustrations. Students must identify the value of the coins and add them to solve the problems. Five problems per page plus an answer sheet.
  • This 100th Day - 100 Pennies Sign is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this 100th Day - 100 Pennies Sign. Celebrate the 100th day of school with this full-color "100 pennies equals 1 dollar!" sign.
  • This How Much Change? part II - fruit (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part II - fruit (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This Medieval Math (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Medieval Math (upper elem) Word Problems. "For lunch at the Renaissance Fair, Tyler and Amanda each buy a turkey leg and an apple dumpling. Each food item costs $3.50. How much do their lunches cost altogether?"
  • This Coin Set (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Coin Set (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • A rebus story followed by comprehension questions. Good for primary or early readers.
  • This Canadian Money Addition Word Problem (elem) Math Poster is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this Canadian Money Addition Word Problem (elem) Math Poster. Poster of addition word problem using Canadian money.
  • This Money - U. S. Coins (color) (primary) Early Reader is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money - U. S. Coins (color) (primary) Early Reader. A seven page color booklet illustrating the appearance and value of U. S. coins.