You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

SEARCH RESULTS: amount

Clip Art:
Advanced:
= Member Site Document
There are 38 documents matching your search.
  • Write an addition sentence that equals the amount of candy canes above... Three sets of math questions with a candy cane theme.
  • Flash cards to use for practice in determining the value of sets of coins with amounts ranging from 1¢ to 20¢. (13 pages, 3 flash cards per page)
  • Flashcards to use for practice in determining the value of sets of bills with amounts ranging from $1 to $10. (6 pages, 3 flash cards per page)
  • This Math; Paper Money Flashcards ($32 - $42) Special Needs is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Math; Paper Money Flashcards ($32 - $42) Special Needs. Flashcards to use for practice in determining the value of sets of bills with amounts ranging from $32 to $42. (5 pages, 3 flash cards per page)
  • This Raccoon Ten Frame Numbers 1-10 (k-1) Shapebook is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Raccoon Ten Frame Numbers 1-10 (k-1) Shapebook. Students read the number above each ten frame and fill in the correct amount using a ten frame. CC: K.CC.B.4
  • Cut out these to practice matching the numbered card to the amount of leaves. Fun activity for fall.

  • Math Magician ten frames activity. Fill in the ten frames with the correct amount of treasures, or count the given amount of treasures to solve each problem.

  • This Addition - Money (set 1) Worksheet is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this Addition - Money (set 1) Worksheet. 6 pages of math addition worksheets, concertrates on adding monetary amounts together to solve each problem. Answer key included.
  • This Addition - Money (set 2) Worksheet is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this Addition - Money (set 2) Worksheet. 6 pages of math addition worksheets, concertrates on adding monetary amounts together to solve each problem. Answer key included.
  • This Addition - Money (set 3) Worksheet is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this Addition - Money (set 3) Worksheet. 6 pages of math addition worksheets, concertrates on adding monetary amounts together to solve each problem. Answer key included.
  • This Letters Make Cents, Words Make a Dollar (1) is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Letters Make Cents, Words Make a Dollar (1). In this fun worksheet, each letter is worth a certain amount of money. Students try various letter combinations to try to add up to a dollar.
  • This How Much Change? part I - candy is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part I - candy. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much Change? part II - fruit is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part II - fruit. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much Change? part III - toys is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part III - toys. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much Change? part I - candy (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part I - candy (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This How Much Change? part II - fruit (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part II - fruit (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This How Much Change? part III - toys (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part III - toys (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This Least/Most Money (set 1) Worksheet is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Least/Most Money (set 1) Worksheet. Circle the item that costs the least amount of money. Put an X over the item that costs the most.
  • This Least/Most Money (set 2) Worksheet is perfect to practice geomtry skills. Your elementary grade students will love this Least/Most Money (set 2) Worksheet. Circle the item that costs the least amount of money. Put an X over the item that costs the most.
  • Which toy costs the least amount of money?

  • This Environment (elem/upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Environment (elem/upper elem) Word Problems. "It takes 55% less water to make recycled paper than normal paper... How much water would the same factory use to make the same amount of normal paper?" Five word problems with an environmental theme.
  • “A poacher sells a small amount of black rhino horn to a dealer for seven hundred eighty-six dollars. He sells some more to another dealer for two hundred one dollars. How much money did he earn in all?” Five addition word problems with an endangered animal theme.
  • This Set O (elem/upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Set O (elem/upper elem) Word Problems. Andrea brought seventy-five Valentines candies to school. If there are twenty-eight students in her class, how many candies can each student have if Andrea wants them all to have the same amount? Will there be any left over? Six word problems.
  • This Set T (elem/upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Set T (elem/upper elem) Word Problems. Paige, Cassandra, and Katie earned $12.45 by working for a neighbor. Assuming they worked equal amounts, what would each girl’s share be? Six word problems.
  • A set of 5 pages of addition problems, 12 problems per page, of monetary amounts using money of the European Union. Includes answer key.
  • A set of 5 pages of subtraction problems, 12 problems per page, of monetary amounts using money of the European Union. Includes answer key.
  • Flash cards to use for practice in determining the value of sets of coins with amounts ranging from 20¢ to 50¢. (13 pages, 3 flash cards per page)
  • Flash cards to use for practice in determining the value of sets of coins with amounts ranging from 50¢ to 70¢. (10 pages, 3 flash cards per page)
  • Flash cards to use for practice in determining the value of sets of coins with amounts ranging from 71¢ to 90¢. (10 pages, 3 flash cards per page)
  • Flash cards to use for practice in determining the value of sets of coins with amounts ranging from 91¢ to $1.00 (5 pages, 3 flash cards per page)
  • Flashcards to use for practice in determining the value of sets of bills with amounts ranging from $11 to $21. (7 pages, 3 flash cards per page)
  • Flashcards to use for practice in determining the value of sets of bills with amounts ranging from $20 to $31. (9 pages, 3 flash cards per page)
  • Flashcards to use for practice in determining the value of sets of bills with amounts ranging between $43 and $60. (5 pages, 3 flash cards per page)
  • Flashcards to use for practice in determining the value of sets of bills with amounts ranging between $65 and $100. (7 pages, 3 flash cards per page)
  • This Counting Money 2 Math is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Counting Money 2 Math. Count each set of coins and write the total amount.
  • This Counting Money 4 Math is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Counting Money 4 Math. Realistic coins and dollars enable the students to practice counting money.
  • This Tally Chart - Cider Mill Store Items Clip Art is perfect to practice tally chart skills. Your elementary grade students will love this Tally Chart - Cider Mill Store Items Clip Art. Complete the tally chart and use the chart to help answer questions.
  • A practice page for reducing ratios to lowest terms and enlarging ratios by a given amount.