You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

SEARCH RESULTS: buy

Clip Art:
Advanced:
= Member Site Document
There are 25 documents matching your search.
  • This Set H (elem/upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Set H (elem/upper elem) Word Problems. Kyle had four bags of candy that he bought for $1.50 per bag. Each bag has six pieces of candy in it. How many more bags does he need to buy to give each of his twenty-five classmates one piece? How much will it cost altogether? Six word problems.
  • This Set G (elem/upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Set G (elem/upper elem) Word Problems. Jennifer wants to buy a new hockey puck that costs $5.25. She has $2.30. She can earn 50 cents an hour by raking leaves. How many hours will she have to work to get the money she needs? Six word problems.
  • This Conversion - Vacation in Mexico (upper elem/middle) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Conversion - Vacation in Mexico (upper elem/middle) Word Problems. "Petra wants to buy a small replica of the pyramid at Chichén Itzá. She has $15 left. The pyramid costs 200 pesos. Does she have enough money?" Four word problems for converting pesos to dollars.
  • Early reader booklet helps students understand the value of Canadian coins, saving, and purchasing items; includes a write and draw prompt.

  • This I Want to Buy... (b/w)(primary) Early Reader is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this I Want to Buy... (b/w)(primary) Early Reader. An eight page booklet illustrating the number of coins needed to buy certain items; such as candy or toys. Helps students understand the value of each coin.
  • Practice and review spelling "by" and "buy".
  • This Money - I'd Like to Buy...(elem/upper elem) Worksheet is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Money - I'd Like to Buy...(elem/upper elem) Worksheet. worksheet to help students with estimating values (what can you buy for $5? for $100?)
  • Use this 'Readers' Theater: Mr. Hu Buys a Christmas Tree (elem/upper elem)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Readers' Theater: Mr. Hu Buys a Christmas Tree (elem/upper elem)'. Mr. Hu and Mr. Watt get caught in an Abbot and Costella style conversation, while trying to make a Christmas tree deal. A six page original script designed to read aloud in class, with a page each of multiple choice questions and short answer questions.
  • An eleven page booklet illustrating the number of coins needed to buy certain items: candy, candy bar, toy, puzzle, balloon. Helps students understand the value of each coin.
  • A six page booklet illustrating the number of coins needed to buy certain items; such as candy or a toy. Helps students understand the value of each coin.
  • Match the foods with the stores where they are sold. Associez les aliments avec le magasin o ils se vendent.
  • Poster defines the fallacy and gives examples. "More and more people are buying sports cars. It's time for you to buy one too!"
  • Mrs. Bunny takes her children to the mall to buy new clothes. Will they behave? A fun elementary reading comprehension.
  • Use this 'Spelling Level K, unit 20' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Spelling Level K, unit 20'. Worksheets to help learn these spelling words: all, new, four, for, buy, by. Cloze exercise, word search, missing letters and more!
  • Use this 'Spelling Level 1, unit 11 (primary)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Spelling Level 1, unit 11 (primary)'. Worksheets to help learn these spelling words: could, five, guess, laugh, buy, green, about, some. Cloze exercise, word search, missing letters and more!
  • Use this 'Crossword: Word Family "ink"' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Crossword: Word Family "ink"'. 3. across: "We needed to buy some ___ for the printer."
  • Use this 'Book: Clifford Gets a Job (primary/elem)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Book: Clifford Gets a Job (primary/elem)'. "Clifford tries all different kinds of work so he can buy his dog food." This unit enhances the Norman Bridwell book with vocabulary and comprehension skills development.
  • "Carl, Joe, and Greg buy lunch. A hamburger costs $3, a hot dog costs $2, and a salad costs $2.50. Read the details and decide: Who ate what?" Use math and reasoning to solve the problems on these four pages.
  • Write the name of the food product under the name of the shop where it can be purchased. crire le nom de l'aliment sous le nom du magasin o il se vend.
  • This Medieval Math (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Medieval Math (upper elem) Word Problems. "For lunch at the Renaissance Fair, Tyler and Amanda each buy a turkey leg and an apple dumpling. Each food item costs $3.50. How much do their lunches cost altogether?"
  • This Winter Addition (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Winter Addition (upper elem) Word Problems. "Pierre wants to buy a new mountain bike that costs $999. This summer, he earned $476 mowing lawns. This winter he has already earned $201 shoveling snow. How much money has he earned so far this year?" Five winter-themed addition word problems.
  • "Of coarse, people dont just buy cards." Find the errors (punctuation, grammar, spelling, and capitalization) in the text. Common Core: ELA: Writing:W.6.5, W.7.5, W.8.5
  • This Making Change by Subtracting Clip Art is perfect to practice subtraction skills. Your elementary grade students will love this Making Change by Subtracting Clip Art. "You buy a book for $3.69. You pay $5.00. How much change should you get?" One page of examples, one page of practice.
  • Rpondre aux questions en employant le mot qui indique le commerant chez qui on achte les divers produits . Answer the questions by using the correct word for the shopkeeper from whom we buy various products.