You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

SEARCH RESULTS: price

Clip Art:
Advanced:
= Member Site Document
There are 29 documents matching your search.
  • This Basic Words: Price Color Labeled clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: Price Color Labeled clipart is provided in jpeg format.
  • This Basic Words: Price Color Unlabeled clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: Price Color Unlabeled clipart is provided in jpeg format.
  • This Basic Words: -ice Phonics: Price Color clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: -ice Phonics: Price Color clipart is provided in jpeg format.
  • This Basic Words: Price B&W Labeled clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: Price B&W Labeled clipart is provided in jpeg format.
  • This Basic Words: Price B&W Unlabeled clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: Price B&W Unlabeled clipart is provided in jpeg format.
  • This Basic Words: -ice Phonics: Price B&W clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: -ice Phonics: Price B&W clipart is provided in jpeg format.
  • This Basic Words: Price Color (poster) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: Price Color (poster) clipart is provided in jpeg format.
  • This Basic Words: Price (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: Price (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Basic Words: Price B&W (poster) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Basic Words: Price B&W (poster) clipart is provided in jpeg format.
  • This How Much.... ? part I - candy is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part I - candy. Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This How Much.... ? part II - fruit is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part II - fruit. Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This How Much.... ? part III - toys is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part III - toys. Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This How Much Change? part I - candy is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part I - candy. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much Change? part II - fruit is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part II - fruit. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much Change? part III - toys is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part III - toys. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much.... ? part I - candy (black and white version) is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part I - candy (black and white version). Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This How Much Change? part I - candy (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part I - candy (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This How Much Change? part II - fruit (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part II - fruit (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This How Much Change? part III - toys (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part III - toys (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This Christmas Math - Two Gifts (elementary) Worksheet is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Christmas Math - Two Gifts (elementary) Worksheet. Use the prices on the tags to answer the questions about the two gifts.
  • This Practical Math and Catalogs (upper elem) Worksheet is perfect to practice math skills. Your elementary grade students will love this Practical Math and Catalogs (upper elem) Worksheet. Explains how math is used in everyday life. Students use the attached worksheet to have a "dream spree" (using shopping catalogs) and then determine prices and shipping rates.
  • Flashcards to use for practice in making purchases when shopping for grocery items. Each card includes the name of the item, a unit price, and a color illustration or photo. (22 pages, 6 flash cards per page)
  • This Word Problems - School Supplies (elementary) is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Word Problems - School Supplies (elementary). "Cathy bought a bottle of glue and a box of crayons. How much did she spend?" Use the price list to solve these simple addition problems.
  • This How Much.... ? part II - fruit (black and white version) is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part II - fruit (black and white version). Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • This How Much.... ? part III - toys (black and white version) is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this How Much.... ? part III - toys (black and white version). Combine the prices of common items to practice addition skills.
  • Plan dinner, then use a newspaper to find prices and create a menu.
  • Read the menu featuring these Thanksgiving favorites, and determine how much various meals will cost. One page; simple addition.
  • This Thanksgiving Multiplication (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Thanksgiving Multiplication (upper elem) Word Problems. "Mr. Vogel is a farmer. He raised twenty turkeys this year. He sold eighteen and kept two as pets. He charged sixteen dollars per turkey. What was the total selling price?" Five Thanksgiving-themed multiplication word problems.
  • Explains how to compare items for price in a store, then provides worksheets for practicing the skill.