You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

SEARCH RESULTS: purchase

Clip Art:
Advanced:
= Member Site Document
There are 12 documents matching your search.
  • This United States History: Louisiana Purchase Grayscale clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This United States History: Louisiana Purchase Grayscale clipart is provided in jpeg format.
  • This United States History: Louisiana Purchase Color clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This United States History: Louisiana Purchase Color clipart is provided in jpeg format.
  • Early reader booklet helps students understand the value of Canadian coins, saving, and purchasing items; includes a write and draw prompt.

  • This Money (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Money (upper elem) Word Problems. "Lisa bought 5 pencils at the school store. The cost of each pencil is 33 cents. How much did Lisa pay for her purchase?" One page, five problems.
  • Use this 'Spelling Level 2, unit 14 (elementary)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Spelling Level 2, unit 14 (elementary)'. Worksheets to help learn these spelling words: journal, task, different, knife, angry, carve, purchase, moccasins, parents, tremble, building, careful. Cloze exercise, word search, crossword, missing letters and more!
  • Use this 'Spelling Level 2, unit 20 (review units 14-19)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Spelling Level 2, unit 20 (review units 14-19)'. Worksheets to help learn these spelling words: different, purchase, task, guess, collected, music, famous, invented, measure, delicious, taste, museum. Cloze exercise, word search, missing letters and more!
  • Use this 'Worksheets: Homophones (elem/upper elem)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Worksheets: Homophones (elem/upper elem)'. Two Bee Oar Knot Too Be! Ewe're sure to think this lessen is grate. Two worksheets: one with homophone-filled sentences, one with homophone pairs in riddles (a farewell purchase is a...)
  • Write the name of the food product under the name of the shop where it can be purchased. Écrire le nom de l'aliment sous le nom du magasin où il se vend.
  • This Making Change by Counting Up Worksheet is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this Making Change by Counting Up Worksheet. "Your customer's purchase totals $3.72. She pays $5.00. Circle the change." One page of examples, one page of practice.
  • Flashcards to use for practice in making purchases when shopping for grocery items. Each card includes the name of the item, a unit price, and a color illustration or photo. (22 pages, 6 flash cards per page)
  • This Tally Chart - Thanksgiving Feast worksheet is perfect to practice tally chart skills. Your elementary grade students will love this Tally Chart - Thanksgiving Feast worksheet. Complete the tally chart. Answer the questions based on the number of items purchased.

  • This I Want to Buy... (b/w)(primary) Early Reader is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this I Want to Buy... (b/w)(primary) Early Reader. An eight page booklet illustrating the number of coins needed to buy certain items; such as candy or toys. Helps students understand the value of each coin.