You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

SEARCH RESULTS: 50

Clip Art:
Advanced:
= Member Site Document
There are 75 documents matching your search.
  • This Set H (elem/upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Set H (elem/upper elem) Word Problems. Kyle had four bags of candy that he bought for $1.50 per bag. Each bag has six pieces of candy in it. How many more bags does he need to buy to give each of his twenty-five classmates one piece? How much will it cost altogether? Six word problems.
  • This Set G (elem/upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Set G (elem/upper elem) Word Problems. Jennifer wants to buy a new hockey puck that costs $5.25. She has $2.30. She can earn 50 cents an hour by raking leaves. How many hours will she have to work to get the money she needs? Six word problems.
  • This Addition (30-50) In and Out Boxes is perfect to practice addition skills. Your elementary grade students will love this Addition (30-50) In and Out Boxes. In and Out boxes to practice addition with numbers 30-50.
  • This U.S. Money- $50 dollar bill is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this U.S. Money- $50 dollar bill. Printable U.S. money worksheets, working with the $50 bill.
  • This Blank Graph (to 50 by 5s) is perfect to practice graphing skills. Your elementary grade students will love this Blank Graph (to 50 by 5s). Printable blank graph template up to 50 (counting by 5's).
  • Prueba/control de nmeros del 0 al 50. Quiz: numbers from 0 to 50.
  • Prctica de nmeros de 50 a 1000. Tarjetas para repasar. Practice of numbers, 50 to 1000. Flashcards.
  • Special awards for counting to 10, 20, 50 and 100. Four awards to a page.

  • Set of three reading challenge charts - 20, 50, or 100 books - for students to set a goal to read that number of books and log their progress by coloring a book for each book read.

  • This Word Problems - Easter theme (elem/upper elem) is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Word Problems - Easter theme (elem/upper elem). "Samantha dyed 24 pink eggs. She needs a total of 50. How many more does she have to dye?" 6 pages of Easter-themed math problems, including money questions.
  • This Money (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Money (upper elem) Word Problems. "Tom wants a cell phone that costs $70. He has $50 and he is saving $4 a week..." Practical math with realistic situations.
  • Labels for maps, report covers, files, etc. Ten labels per page.
  • This Money (elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Money (elem) Word Problems. "John bought two movie tickets. Each ticket cost $5.50..." Eight money-themed word problems.
  • [member-created with abctools] From "Alaska" to "Florida".
  • [member-created document] This document was made with the abcteach word search puzzle tool.
  • This Counting by 2's (Primary) Shapebook is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Counting by 2's (Primary) Shapebook. [member-created document] Trace and cut out. This shoe-shaped shapebook is a fun way for students to learn about counting by twos up to 50 or more (includes blank pages at end).
  • This Fairy Tale Money (elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Fairy Tale Money (elem) Word Problems. "Rapunzel had $10 to spend on hair ribbons. She spent $2.50 for a blue ribbon, $3.25 for a green ribbon and $1.99 for a pink ribbon. How much money did she have left over?" Eight money word problems with a fairy tale theme.
  • "Carl, Joe, and Greg buy lunch. A hamburger costs $3, a hot dog costs $2, and a salad costs $2.50. Read the details and decide: Who ate what?" Use math and reasoning to solve the problems on these four pages.
  • This Medieval Math (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Medieval Math (upper elem) Word Problems. "For lunch at the Renaissance Fair, Tyler and Amanda each buy a turkey leg and an apple dumpling. Each food item costs $3.50. How much do their lunches cost altogether?"
  • This Cowboy Addition (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Cowboy Addition (upper elem) Word Problems. "Cowboy Tom helped at a roundup. He earned $1.50 for every cow he caught. The first week, he caught 99 cows. The second week he caught 273. How many did he catch altogether?" Five addition problems.
  • This Going Green (elem/upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Going Green (elem/upper elem) Word Problems. "We know that, on average, each tree absorbs from 13 to 48 pounds of carbon dioxide per year. We have planted 15 trees. How much carbon dioxide absorption will the trees we’ve already planted enable in the next 50 years?" Five math problems with an environmental theme.
  • This Conversion - Vacation in China (upper elem/middle) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Conversion - Vacation in China (upper elem/middle) Word Problems. "Tickets for a tour of the Great Wall of China are 50 rmb for adults and 30 rmb for children ages 12-24. How much does it cost for Simon and his family in all? How much in dollars?" Four word problems for converting pesos to dollars.
  • Morning Work, Pizza Party, Buddy Reading, Dress Rehearsal
  • Flash cards to use for practice in determining the value of sets of coins with amounts ranging from 20 to 50. (13 pages, 3 flash cards per page)
  • Flash cards to use for practice in determining the value of sets of coins with amounts ranging from 50 to 70. (10 pages, 3 flash cards per page)
  • Seven fun games to play on a 10x10 bubble pop-it fidget toy (some games can be played on 6x6). 1-player games include: Add & Pop to 100, Speed Pop, Pop Place Value. 2-player games include: Bubble Dots, Pop Block, Pop to 100, Pop to 50. Some games will need dice, timer, or pencil and paper for scoring. Convenient cards can be printed on cardstock and laminated for reusable fun!