You are an abcteach Member, but you are logged in to the Free Site. To access all member features, log into the Member Site.

SEARCH RESULTS: dollar

Clip Art:
Advanced:
= Member Site Document
There are 122 documents matching your search.
  • This U.S. Money- $50 dollar bill is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this U.S. Money- $50 dollar bill. Printable U.S. money worksheets, working with the $50 bill.
  • This Letters Make Cents, Words Make a Dollar (2) is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Letters Make Cents, Words Make a Dollar (2). Printable math worksheet, covering monetary work.
  • This Letters Make Cents, Words Make a Dollar (3) is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Letters Make Cents, Words Make a Dollar (3). Letters are assigned a point value, then students try to form words that are "worth" exactly $1.00
  • This Dollar Bill Outline Back (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Dollar Bill Outline Back (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Dollar Bill Outline Front (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Dollar Bill Outline Front (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Five Dollar Bill Outline (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Five Dollar Bill Outline (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Five Dollar Bill Outline Back (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Five Dollar Bill Outline Back (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Five Dollar Bill Outline Front (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Five Dollar Bill Outline Front (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Dollar Bill Outline (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Dollar Bill Outline (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Twenty Dollar Bill Outline Back (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Twenty Dollar Bill Outline Back (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Twenty Dollar Bill Outline (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Twenty Dollar Bill Outline (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Twenty Dollar Bill Outline Front (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Twenty Dollar Bill Outline Front (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • A one page selection about the invertebrate, sand dollar, followed by 5 multiple choice questions and 5 questions requiring a brief written response.
  • Use this 'Rebus: One Dollar Shopping - flashcards' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Rebus: One Dollar Shopping - flashcards'. Flashcards to go with our "One Dollar Shopping" rebus.
  • This 100th Day - 100 Pennies Sign is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this 100th Day - 100 Pennies Sign. Celebrate the 100th day of school with this full-color "100 pennies equals 1 dollar!" sign.
  • A rebus story followed by comprehension questions. Good for primary or early readers.
  • A rebus story followed by comprehension questions. Good for primary or early readers.
  • This Counting Money 3 Math is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Counting Money 3 Math. Realistic coins and dollars enable the students to practice counting money.
  • This Counting Money 4 Math is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Counting Money 4 Math. Realistic coins and dollars enable the students to practice counting money.
  • A poacher sells a small amount of black rhino horn to a dealer for seven hundred eighty-six dollars. He sells some more to another dealer for two hundred one dollars. How much money did he earn in all? Five addition word problems with an endangered animal theme.
  • This Conversion - Vacation in France (upper elem/middle) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Conversion - Vacation in France (upper elem/middle) Word Problems. "Marie's family all had lunch in a small patisserie. The meal cost €48. What was the average cost of the meal per person, in dollars?" Four word problems for converting euros to dollars.
  • This Conversion - Vacation in China (upper elem/middle) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Conversion - Vacation in China (upper elem/middle) Word Problems. "Tickets for a tour of the Great Wall of China are 50 rmb for adults and 30 rmb for children ages 12-24. How much does it cost for Simon and his family in all? How much in dollars?" Four word problems for converting pesos to dollars.
  • This Conversion - Vacation in Canada (upper elem/middle) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Conversion - Vacation in Canada (upper elem/middle) Word Problems. "Mike and his family all had dinner in a French restaurant in Montreal. The meal cost $150 Canadian. What was the average cost of the meal per person, in U.S. dollars?" Four word problems with converting Canadian to US dollars.
  • This Mone Basic Canadian Coins (b/w) Early Reader is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this Mone Basic Canadian Coins (b/w) Early Reader. Five basic Canadian coins (nickel, dime, quarter, 1/2 dollar and dollar) are illustrated and their value explained in this booklet for early readers.
  • Four illustrated cards on one page: 20 dollars, Canada Day, Canadians, Canada (with flag).
  • Use this 'Spelling Level 2, Unit 15 (elementary)' printable worksheet in the classroom or at home. Your students will love this 'Spelling Level 2, Unit 15 (elementary)'. Worksheets to help learn these spelling words: although, bought, money, engine, caboose, coach, sold, told, dollars, guess, train, store. Cloze exercise, word search, missing letters and more! These units are to supplement your spelling program. They can be used individually or as weekly units. These units should be used to match student needs, rather than a particular grade level.
  • This How Much Change? part I - candy is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part I - candy. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much Change? part II - fruit is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part II - fruit. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much Change? part III - toys is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part III - toys. Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount. Colorful graphics help make the lessons fun.
  • This How Much Change? part I - candy (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part I - candy (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This How Much Change? part II - fruit (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part II - fruit (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This How Much Change? part III - toys (black and white version) is perfect to practice addition and subraction skills. Your elementary grade students will love this How Much Change? part III - toys (black and white version). Practice addition and subtraction skills by deducting the combined price of several items from a dollar amount.
  • This My $100 Day Worksheet is perfect to practice money skills. Your elementary grade students will love this My $100 Day Worksheet. Ordinary daily tasks are each assigned a monetary value. Students start with a hundred dollars, and pay through the day.
  • This Thanksgiving Multiplication (upper elem) Word Problems is perfect to practice problem solving skills. Your elementary grade students will love this Thanksgiving Multiplication (upper elem) Word Problems. "Mr. Vogel is a farmer. He raised twenty turkeys this year. He sold eighteen and kept two as pets. He charged sixteen dollars per turkey. What was the total selling price?" Five Thanksgiving-themed multiplication word problems.
  • This Bag of Money (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Bag of Money (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This US: Franklin (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This US: Franklin (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Quarter Front (coloring page) clipart is great to illustrate your teaching materials. As an abcteach member you have unlimited access to our 22,000+ clipart illustrations and can use them for commercial use. This Quarter Front (coloring page) clipart is provided in jpeg format.
  • This Counting Money 1 Math is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Counting Money 1 Math. Realistic coins enable the students to practice counting money.
  • This Counting Money 2 Math is perfect to practice counting skills. Your elementary grade students will love this Counting Money 2 Math. Count each set of coins and write the total amount.
  • Collect pairs by matching Roman numerals cards to number cards in this fun game, played like 'Go Fish.'