Slide Image
Slide Image
Slide Image
Slide Image
Slide Image
Slide Image
Slide Image
Slide Image
PREMIUM

Worksheets: Math and Logic (upper elementary)

Overview
“Carl, Joe, and Greg buy lunch. A hamburger costs $3, a hot dog costs $2, and a salad costs $2.50. Read the details and decide: Who ate what?” Use math and reasoning to solve the problems on these four pages.
Media PDF
Resource Tags

Similar Resources

Integer Addition Card Mat (1-player) Math Game
FREE

/ Problem Solving

Media Type PDF

Set G (elem/upper elem) Word Problems
FREE

/ Problem Solving/Word Problems

Media Type PDF